Przejście na samozatrudnienie wiąże się z korzyściami, ale też z ograniczeniami.
Osoby, które zdecydują się na rezygnację z etatu na rzecz indywidualnej działalności gospodarczej muszą wziąć pod uwagę fakt, że jego obowiązkiem będzie samodzielne założenie działalności gospodarczej, prowadzenie księgowości dla swojej firmy, składanie deklaracji czy opłacenie składek ZUS. W przypadku umowy o pracę, te obowiązki spoczywają na pracodawcy. Samozatrudniony może płacić niższe składki na ubezpieczenie społeczne niż etatowiec. Dzięki możliwości zaliczania pewnych wydatków w koszty, zaoszczędzi też na podatkach. Pracodawca ponosi o wiele niższe koszty przez co samozatrudniony może zarabiać więcej.
Przed rejestracją działalności zawsze powinno się zastanowić i podjąć decyzję dotyczącą formy opodatkowania. Zanim firma stanie się zarejestrowana, powinno się wybrać formę opodatkowania oraz zastanowić, czy działalność będzie opodatkowana VAT. Bycie VAT’owcem jest opłacalne ponieważ ulega on rozliczeniu, dzięki czemu niektóre z zakupów możemy teoretycznie nabywać po cenie „netto”.
Nasze biuro rachunkowe oferuje preferencyjne pakiety dla samozatrudnionych i darmową pomoc w założeniu działalności gospodarczej.
Samozatrudnienie to korzyść dla obu stron – pracownika i pracodawcy.
Samozatrudniony ma pełną swobodę w wykonywanych działaniach, może on rozwijać swoje pomysły, a swoje usługi oferować wielu kontrahentom, przez co mogą odczuwać większą satysfakcję zawodową. Pracodawca nie może prawnie uzależnić samozatrudnionego, ani wymagać od niego pełnej dyspozycji czy narzucić stałych godzin pracy. Samozatrudnienie musi mieć odmienną formę od etatu, należy mieć to na uwadze, w przeciwnym razie Państwowa Inspekcja Pracy może nakazać zawiązanie umowy o pracę. Wadą samozatrudnienia jest brak płatnego urlopu oraz emerytury, co regulowane jest prawnie w przypadku posiadania umowy o pracę. Z drugiej zaś strony plusem dla pracodawcy, poza niewątpliwym zminimalizowaniem kosztów oraz zwolnieniem z obowiązków księgowych, jest brak konieczności wypełniania przywilejów pracowniczych wynikających z Kodeksu Pracy oraz elastyczne i tańsze sposoby rozwiązania współpracy z samozatrudnionym.